HASTI-LOGO2

آموزش بالیاژ پوشینگ

آموزش بالیاژ پوشینگ

بالیاژ مو از روش های بسیار زیبا و همسان کننده ی قد مو است که بدون ضرر و آسیب به ریشه ی مو، باعث زیبا شدن چهره و تغییر ملایم ظاهر شما می شود. در این جا قصد داریم تا از چند روش معروف و موجود میان آرایشگران، به آموزش بالیاژ پوشینگ پرداخته و مرحله به مرحله از انجام آن را شرح دهیم.

بالیاژ پوشینگ چیست؟

این واژه ی فرانسوی به این معنا است که قلم مو بر روی سر حالت رفت و برگشتی مثل جارو کشیدن دارد و هر چه به پایین ترین قسمت ساقه می رسیم، حجم و شدت رنگ قابل افزایش است. در بالیاژ قد مو ها به یک اندازه رنگ شده و دیگر از فویل و سنگینی سر در ساعات طولانی زیر فشار کلاه مش و پلاستیک های بسیار استفاده نخواهد شد.

توصیه های مهم قبل و بعد از بالیاژ مو

 1. نوک گیری برای خود یا مشتری انجام دهید؛ از یک تا سه سانتی متر می تواند متفاوت باشد.
 2. آرایشگر خود را نسبت به فرق موی خود آگاه کنید تا تمرکز رنگ شدن از همان نقطه مشخص شود.
 3. از مکمل های محافظ ساقه مو استفاده کنید تا در هنگام رنگ شدن و انجام بالیاژ پوشینگ، کمترین میزان آسیب را داشته باشد.
 4. تست آلرژی رنگ را هرگز فراموش نکنید تا خطرات جبران ناپذیر به بار نیاید.
 5. برای نقاطی که در آن احتمال برخورد رنگ با پوست را می دهید، از وازلین استفاده کنید.
 6. رنگی که می خواهید به طور کامل و دقیق بر روی موهایتان پیاده شود را به آرایشگر نشان دهید و از او درباره خروجی کار بسته به جنس و رنگ موی خود، مشاوره دریافت کنید.

مراحل انجام بالیاژ پوشینگ

 1. تقسیم بندی مو ها:

در اولین قسمت از آموزش بالیاژ پوشینگ، تقسیم بندی مو انجام می شود. از قسمت مرکزی سر و درست بر اساس خواب مو به جدا سازی مورب مو ها به صورت تا لبه بالایی سر (نعل اسبی) بپردازید.

در ادامه باید دو قسمت چپ و راست بالای گوش تا امتداد نعل اسبی سر به چهار قسمت مورب بر اساس خواب مو تقسیم و جدا شود.

برای پشت سر مو ها را به صورت آجر چین از دو طرف به سمت خط مرکزی سر، به صورت مورب جدا کنید. در خط مرکزی مو باید شکل زیگزاگ پدید آید و هر طرف سه دسته ی مجزا شود. حال به سراغ مرحله ی دوم بالیاژ پوشینگ می رویم.

 1. پوش دادن مو:

این مرحله از آموزش بالیاژ پوشینگ همانطور که از نامش پیداست نیاز به پوش کردن مو های بخش بندی شده به سمت کف سر دارد. رنگ کردن مو باید از پایین ترین قسمت سر و سمت راست آغاز شود؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای پوش دادن مو پیش از انجام بالیاژ، از قسمت زیرین شروع به کار کنید. پس از پوش دادن موها به سمت ریشه، آن هایی که در دست باقی می مانند مواد گذاری می شوند. نوع حرکت فرچه را که حالت بالا و پایین رفتن داشت هرگز فراموش نکنید.

 1. مواد گذاری بر روی مو:

اگر نیاز دارید رنگ مو قوی تر و روشن بر روی قسمت های پایینی اعمال شود، دسته مو هایی که جدا می کنید باید نازک تر و کم حجم باشد؛ در مقابل برای تاثیر پذیری کمتر از دسته بندی اعلام شده در قسمت قبلی استفاده کنید.

در ادامه مرحله به مرحله به بخش های بالایی فرق سر، دو طرف گوش و قسمت جلویی سر مواد زده و بالیاژ پوشینگ خود را تکمیل کنید.

 1. استراحت دادن به مو:

زمان ثابت رنگ گرفتن مو ها بین 40 الی 45 دقیقه است. اما اگر موهای شما دیر رنگ می گیرد یا به درجه ی بالایی از باز شدن رنگ مو ها نیاز دارید، این زمان تا یک ساعت نیز قابل افزایش است.

 1. شستشوی مو:

در انتها مو ها را شستشو داده و با شامپوی مناسب و سرم موی مخصوص، موهای رنگ شده با قابلیت استحکام بخشی به تارهای مو، سر را ماساژ دهید.

 1. براشینگ:

زیبایی کار در آموزش بالیاژ پوشینگ به هنر براشینگ شما در انتهای کار نیز بستگی دارد. در انتها بسته به فرق سر موی مشتری که در ابتدا از او سوال کرده اید، به سشوار کردن و حالت دهی بالیاژ پوشینگ زیبای خود بپردازید.

نکته مهم در آموزش بالیاژ پوشینگ

در کنار نوع رنگ انتخاب شده و مشاوره ای که از آرایشگر خود نسبت به رنگ مو و مدل بالیاژ نهایی انتظار دارید، موارد دیگری نیز در آموزش بالیاژ پوشینگ اثر گذار اند.

 • نوع گرفتن مو هنگام رنگ
 • میزان کشیدن مو ها در زمان مواد زدن
 • میزان و شدت پوش در هنگام انجام بالیاژ پوشینگ
 • نوع حرکت فرچه بر روی مو (تکنیک های مختلفی برای آن وجود دارد)
 • ضربات آهسته ی مورد نیاز هنگام رنگ زدن
 • قدرت اعمال شده بر روی بازو و مچ دست در گرفتن فرچه

اگر در حال یادگیری و آموزش بالیاژ پوشینگ هستید باید از این موارد به خوبی آگاه شوید و در کنار بهترین ها به آموزش رنگ مو تخصصی بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

مقالات

آموزش مش فویلی جلوی سر

در دنیای آرایشگری، فویل ها معمولا برای برجسته کردن موهای مشتری استفاده می شوند. افراد بسیار کمی غیر از هنرمندان مو کاربردهای شگفت انگیز دیگر فویل

مقالات

تکنیک چانک لایت استاد منیر

رنگ کردن مو با تکنیک چانک لایت، جایگزینی برای هایلایت های سنتی تر و ظریف است. چانک لایت که از طریق فرآیندی به دست می‌آید