HASTI-LOGO2

آموزش قطعی خواندن کاتالوگ رنگ مو

رسیدن به رنگ موی دلخواه، ایده آل هر خانمی است که به آرایشگاه مراجعه می کند. اما در بسیاری از موارد دیده ایم که رنگ مو مورد پسند فرد نیست و یا حتی کیفیت آن مطلوب نیست. در کاتالوگ های رنگ مو، رنگ اصلی پشت حروف،  اعداد و کدهای خاصی پنهان می شود که برای انتخاب رنگ موی مناسب باید نسبت به آنها آگاه بود. برای آموزش خواندن کاتالوگ رنگ مو به صورت کامل، لطفا تا انتها با ما همراه شوید.

چرا باید خواندن کاتالوگ مو را یاد گرفت؟

برای اینکه بتوانید بهترین رنگ مو را در خانه تجربه کنید لازم است علاوه بر رعایت تکنیک های رنگ مو، رنگ موی مناسبی هم انتخاب کنید. برندهای معتبر اغلب رنگ های باکیفیت اما متنوعی ارائه می کنند که انتخاب میان آنها دشوار است. اگرچه انتخاب رنگ مو بدون کاتالوگ نیز امکان پذیر است، اما برای انتخاب تناژ و سایه مناسب رنگ مو لازم است کاتالوگ خوانی را نیز یاد بگیرید.

معمولا در کاتالوگ رنگ مو، بالای هر رنگ یک رنگ کشیده شده است که تنها ایده اولیه را می دهد. جزئیات رنگ مو با توجه به اطلاعات درج شده آن و نهایتا پس از استفاده مشخص می شود. البته باید توجه داشت که نتیجه رنگ مو در دو فرد متفاوت، قطعا متنوع خواهد بود. زمینه متفاوت رنگ مو تاثیر قابل توجهی در نتیجه نهایی دارد. در صورتی که تعداد موهای خاکستری یا اصطلاحا سفید در موهای شما زیاد است، باید از رنگ هایی استفاده کنید که پوشش دهی خوبی داشته باشند.

آموزش کاتالوگ خوانی رنگ مو

حتما در هنگام ورق زدن کاتالوگ رنگ مو متوجه برخی کدهای هر رنگ شده اید. آموزش خواندن کاتالوگ رنگ مو برای درک صحیح این اعداد و حروف ضروری است. در صورتی که ندانید عدد 3 و 4 یا N و B چه تفاوتی دارند، قطعا رنگ موی دلخواه خود را پیدا نخواهید کرد. در کاتالوگ ها نمونه موهای رنگ شده ای وجود دارد که قبلا هم به آنها اشاره کردیم؛ این موها جنبه تبلیغاتی داشته و به احتمال زیاد استفاده از رنگ برای شما آن نتیجه را نخواهد داشت.

اگرچه انتخاب رنگ موی مناسب کار ساده ای به نظر می آید، اما به دقت بالایی احتیاج دارد. علاوه بر آموزش خواندن کاتالوگ رنگ مو، احتمالا به آموزش رنگ مو نیز احتیاج پیدا خواهید کرد. این کار باید بر اساس ویژگی های چهره و موی شما انجام شود تا نتیجه ای مطابق میلتان داشته باشد.

معنی اعداد در کاتالوگ رنگ مو

یکی از اولین موارد در آموزش خواندن کاتالوگ رنگ مو، آشنایی با اعداد مربوط به رنگ است. این اعداد به تیرگی، روشنی و سایه های رنگ مو ارتباط دارند. البته نحوه ترکیب این رنگ ها با اکسیدان و زمینه رنگی موهای فرد روی نتیجه نهایی تاثیر می گذارد اما با توجه به اعداد می توان روشنی آنها را مقایسه کرد. به این صورت که هر چقدر اعداد  بالاتر می روند، میزان روشنی رنگ مو بیشتر می شود.

در برخی از برندها بالاترین عدد رنگ مو 10 و در برخی 12 است. معمولا برای آموزش رنگ و مش ابتدا از رنگ های روشن استفاده می شود که قابل تشخیص ترند. به عنوان مثال رنگ 1 نشانه رنگ سیاه است و طیف 5 می تواند قهوه ای متوسط باشد. رنگ 7 بلوند تیره و رنگ شماره 10 روشن ترین رنگ موجود است. برای اینکه این رنگ ها دقیق تر به نتیجه برسند، لازم است فرد ابتدا با دکلره کردن مو، زمینه رنگی را از بین ببرد.

معنی حروف در کاتالوگ رنگ مو

اگر می خواهید به صورت کامل آموزش خواندن کاتالوگ رنگ مو را تمام کنید، باید در مورد حروف رنگ ها نیز اطلاعات داشته باشید. هر کدام از این حروف نشانه رنگ و تناژ موی خاصی است که با توجه به کاتالوگ و نوشته های روی تیوپ رنگ، دقیقا می توانید به آنها پی ببرید.

حرف N در رنگ مو به معنای طبیعی (Natural) که از تیره تا روشن طیف بندی می شود. این رنگ ها علاوه بر اینکه می توانند به صورت منفرد به کار بروند، میتوانند ترکیبی هم مورد استفاده قرار بگیرند. رنگ های مو با تناژ N معروف ترین رنگ موها هستند اما حروف دیگری نیز در کاتالوگ وجود دارد. سایر حروف رنگ مو شامل:

 • B: آبی
 • A: خاکستری
 • V: بنفش
 • C: دودی
 • G: طلایی
 • M: زیتونی
 • O: نارنجی
 • R: قرمز
 • P: پلاتین
 • K: مسی
 • S: ماسه ای
 • NA: خاکستری خنثی
 • BV: بنفش آبی
 • BA: قهوه ای خنثی

به جز موارد مذکور رنگ موهای ترکیبی دیگری نیز هستند که ترکیبی از چند حرف بوده و اغلب برای افراد خاص پسند مورد استفاده قرار می گیرند.

آموزش خواندن کاتالوگ رنگ مو: واریاسیون ها

واریاسیون ها نوعی از محصولات هستند که برای تغییر در تناژ رنگ موهای استفاده شده به کار می روند. این محصولات رنگ مو نیستند و نباید به تنهایی در موهای رنگ نشده استفاده شوند. واریاسیون ها در ترکیب با رنگ مو به کار می روند و می توانند در ایجاد رنگ دلخواه نقش داشته باشند. اصلی ترین واریاسیون ها شامل آبی، سبز، نقره ای، زرد و هستند که در ادامه به کاربرد آنها اشاره می کنیم:

 • واریاسیون آبی: این واریاسیون برای از بین بردن رنگدانه های نارنجی مو یا هویجی به کار می رود و سایه هایی با این رنگ را از موها حذف می کند.
 • واریاسیون سبز: این واریاسیون تناژ رنگ موی قرمز را که اغلب ایجاد می شود از بین می برد و نسبتا پرکاربرد است.
 • واریاسیون نقره ای: این واریاسیون رنگدانه های زرد مو را پوشش می دهد و از زرد شدن تارهای مو جلوگیری می کند.
 • واریاسیون زرد: این واریاسیون می تواند تناژ طلایی را در تمام ترکیبات رنگ مو ایجاد کند

نکاتی برای خواندن کاتالوگ رنگ مو

 • عدد پایه رنگ مو یا توناژ با ممیز، خط تیره یا نقطه جدا می شود.
 • ممکن است در برخی کاتالوگ ها سری رنگی بیشتر یا کمتر باشد و این کاملا به سری رنگی کارخانه بستگی دارد.
 • در هنگام انتخاب رنگ مو به پایه مو خود فرد نیز توجه داشته باشید؛ بدون دکلره کردن هرگز نباید انتظار داشته باشید که یک رنگ موی دقیقا همان توناژ درج شده روی کاتالوگ را ایجاد کند.
 • شماره های 1 تا 7 رنگ مو اغلب به منظور پوشش دادن سفیدی موها کاربرد دارند.

شما عزیزان می توانید برای آموزش خواندن کاتالوگ رنگ مو از آکادمی هستی کمک بگیرید. همچنین تکنیک های مختلف آرایشگری را می توانید از مدرسین بین المللی آکادمی فرا بگیرید و به سطوح حرفه ای این کار دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

مقالات

آموزش مش فویلی جلوی سر

در دنیای آرایشگری، فویل ها معمولا برای برجسته کردن موهای مشتری استفاده می شوند. افراد بسیار کمی غیر از هنرمندان مو کاربردهای شگفت انگیز دیگر فویل

مقالات

تکنیک چانک لایت استاد منیر

رنگ کردن مو با تکنیک چانک لایت، جایگزینی برای هایلایت های سنتی تر و ظریف است. چانک لایت که از طریق فرآیندی به دست می‌آید