HASTI-LOGO2

اصول پایه برای رنگ کردن مو چیست؟

رنگ کردن موها یکی از اقداماتی است که باعث زیباتر شدن چهره می شود. به همین دلیل اگر بخواهید این کار را در خانه انجام دهید باید، با اصول پایه و اولیه رنگ کردن موها آشنایی داشته باشید. در ادامه به معرفی این اصول و انتخاب صحیح رنگ برای موها می پردازیم.

1- شناخت رنگ مو:

یکی از مهمترین اقدامات برای رنگ کردن موها، شناخت اصولی رنگ مو می باشد. رنگ مو در دو نوع اصلی و فرعی وجود دارد که با توجه به رنگ زیرین موهای خود باید مناسب ترین آن را انتخاب کنید. در واقع با ترکیب رنگ های اصلی، رنگ های فرعی ایجاد شده و از ترکیب آنها نیز رنگ های متنوع و جدید دیگری به وجود می آید.

2- شناخت چرخه رنگ مو:

برای رنگ کردن اصولی و آسان موها، ابتدا باید چرخه رنگ مو را به درستی بشناسید. در این صورت رنگ کردن موها برایتان آسان خواهد شد و می توانید بهترین رنگ را برای موهای خود انتخاب کنید. باید بدانید که موهای شما ترکیبی از سه رنگ زرد، آبی و قرمز است که در دسته رنگ های اصلی قرار دارند. رنگ های ثانویه نیز شامل نارنجی، بنفش و سبز هستند که از ترکیب رنگ های اصلی ایجاد می شوند. یکی از فاکتورهای اصلی در رنگ کردن موها، تعیین درست رنگدانه های زیرین موی سر است. در واقع تنها دلیلی که پس از رنگ کردن موها، رنگ دلخواه شما بدست نمی آید همین موضوع است. بنابراین با توجه به این چرخه برای هر رنگ مو، یک رنگ مخالف وجود دارد تا آن را خنثی کند. به عنوان مثال در صورت رنگ موی نارنجی، باید از رنگ سبز برای تبدیل آن به رنگ قهوه ای استفاده شود. همچنین برای رنگ مو با تناژ زرد نیز بهتر است از رنگ بنفش برای از بین بردن زردی آن استفاده شود.

3- ماندگاری رنگ مو:

برای رنگ کردن موها برای اولین بار بهتر است از رنگ هایی با درجه رنگ متفاوت استفاده کنید. همچنین می توانید رنگ موهای موقت و نیمه پایدار که ماندگاری کمتری نیز دارند را برای این کار امتحان کنید. با این حال رنگ های موقت پس از 6 تا 12 بار شستشو و رنگ های نیمه پایدار بعد از 20 تا 26 بار شستشو از بین خواهند رفت. رنگ های پایدار نیز از ماندگاری بالاتری برخوردارند و بین 6 تا 8 هفته بر روی موها باقی می ماند.

 

4- روش اصولی رنگ کردن موها:

یکی از روش های اصولی و پایه برای رنگ کردن موها، شروع از قسمت ریشه موها می باشد. بنابراین باید رنگ کردن را از ریشه موها شروع و به سمت پایین ادامه دهید. همچنین می توانید موهای خود را توسط گیره های در دسترس بالای سرتان جمع کنید، تا به صورت مرتب موهایتان را رنگ کنید. با توجه به رنگ موی انتخاب شده، مدت زمان ماندگاری آن بر روی سر بین 25 تا 45 دقیقه است که بر روی بسته بندی آن درج شده است. البته اگر موهای سفید زیادی دارید بهتر است تا حداکثر زمان مورد نیاز، رنگ مو را بر روی موهای خود نگه دارید و سپس با آب سرد به طور کامل آبکشی کنید.

5- عدم شستشوی موها با شامپو:

از دیگر اصول پایه هنگام آموزش رنگ و مو، عدم شستشوی موها با شامپو بلافاصله پس از رنگ کردن آنها است. بنابراین بهتر است از نرم کننده های مناسب برای این کار استفاده کنید. پس از گذشت 48 ساعت از رنگ کردن موها، می توانید موهای خود را با شامپو بشویید. این کار برای ماندگاری بیشتر و جذب کامل رنگ مو توصیه می شود.

6- رنگ کردن مجدد ریشه موها:

رنگ کردن مجدد ریشه موها، یکی از اقداماتی است که باید 4 تا 6 هفته پس از رنگ کردن موها انجام شود. البته این کار برای یکدست شدن رنگ مو و رنگ کردن موهای جدید است. بهتر است پس از رنگ کردن ریشه موها، به ساقه ها و انتهای موهای خود نرم کننده بزنید. توجه داشته باشید 5 دقیقه قبل از آبکشی موها با یک شانه دندانه درشت موهایتان را شانه کنید تا رنگ به قسمت های پایین موهایتان نیز برسد. حال می توانید با آب سرد موهایتان را مانند قبل آبکشی کنید.

نکات مهم قبل از رنگ کردن موها:

برای رنگ کردن اصولی موها بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • قبل از رنگ کردن موها، بهتر است بین 24 تا 48 ساعت از شستن آنها گذشته باشد تا رنگ به خوبی جذب موهایتان شود.
  • موهای تمیز و شسته شده فاقد روغن های مورد نیاز برای جذب رنگ مو خواهد بود.
  • قبل از شروع کار پیشانی و برخی از نواحی صورت را به وازلین آغشته کنید تا رنگ نگیرد.
  • مقدار رنگ مو را با توجه دستور درج شده بر روی بسته بندی با اکسیدان مناسب مخلوط کنید.
  • استفاده از شانه مناسب برای تقسیم موها به چهار قسمت مساوی بسیار ضروری است.
  • هر یک از چهار قسمت مو را به بخش های کوچکتر تقسیم کرده و رنگ را بر روی آن قرار دهید. این کار برای اطمینان بیشتر از رنگ شدن کامل موها باید انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

مقالات

آموزش مش فویلی جلوی سر

در دنیای آرایشگری، فویل ها معمولا برای برجسته کردن موهای مشتری استفاده می شوند. افراد بسیار کمی غیر از هنرمندان مو کاربردهای شگفت انگیز دیگر فویل

مقالات

تکنیک چانک لایت استاد منیر

رنگ کردن مو با تکنیک چانک لایت، جایگزینی برای هایلایت های سنتی تر و ظریف است. چانک لایت که از طریق فرآیندی به دست می‌آید