HASTI-LOGO2

دکوپاژ مو چیست و در چه مواقعی باید انجام داد؟

حتما برایتان پیش آمده که از رنگ مو هایتان ناراضی باشید یا بخواهید آن را پاک کنید و تغییر دهید. در ابتدا شما باید بدانید که دکوپاژ چیست و در چه مواقعی باید انجام داد. به بیان ساده، دکوپاژ برای پاک کردن و تغییر رنگ مو، استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم درباره دکوپاژ مو و نکات مهم آن صحبت کنیم. همچنین اگر قصد دارید در یک دوره آموزش رنگ و مو شرکت کنید، می توانید به مرکز هستی آکادمی مراجعه نمایید.

دکوپاژ مو

دکوپاژ مو به وسیله متد های گوناگونی انجام می‌ شود؛ اما بهترین روش، با استفاده از مواد طبیعی است که حتی می ‌توان آن را در خانه نیز انجام داد. اگر طرفدار رنگ کردن مو هستید، این روش می تواند برای شما جذاب باشد.

در روش دکوپاژ طبیعی، از ترکیب موادی از جمله روغن، کفیر و سودا استفاده می‌ شود که آسیبی به مو هایتان وارد نمی‌ کنند. البته توجه کنید که این ترکیب طبیعی قدرت مواد شیمیایی را نداشته و فقط می‌ تواند تغییراتی جزئی ایجاد کند. بنابراین تاثیر چندانی در رنگ مو ها نخواهد داشت.

دکوپاژ مو به دو روش انجام می شود که عبارت اند از:

  1. دکوپاژ عمیق
  2. دکوپاژ با محلول اسید

دکوپاژ عمیق

در روش دکوپاژ عمیق، از بین بردن رنگ موها، توسط پودرهای شیمیایی خاصی از جمله پودر دکلره انجام می ‌پذیرد. این روش ممکن است آسیب ‌های زیادی به موها وارد کرده و آنها را خشک و شکننده کند. برای ترمیم موهای دکوپاژ شده توسط این روش، باید از روش ‌های درمانی و ترمیمی طولانی مدت، مانند کراتینه کردن مو و پروتئین تراپی مو استفاده کنید.

دکوپاژ عمیق، یکی از روش‌ های کم هزینه است که اغلب برای تغییر رنگ موهای تیره به روشن استفاده می ‌شود. برای انجام این روش، برای از بین بردن مواد اسیدی، به ۵ تا ۱۰ بار شست و شوی مو نیاز است. نتیجه این عملیات، ممکن است رنگ مویی غیر یکنواخت یا کدر ایجاد کند؛ به همین جهت پس از اتمام پروسه، رشته ‌های مو باید دوباره به خوبی رنگ شوند.

دکوپاژ با محلول اسید

دکوپاژ مو با محلول اسید روش دیگری از این تکنیک می‌ باشد. استفاده از این ماده شیمیایی، یکی دیگر از تکنیک‌ های ارزان قیمت دکوپاژ به شمار می ‌رود. البته که این روش، دارای ترکیبات بسیار ملایم بوده و فقط می ‌تواند تناژ مو هایتان را یک تا دو درجه تغییر دهد.  از همین رو، انتظار تغییرات شدید را از این روش نداشته باشید.

نکاتی مهم درباره دکوپاژ

نکاتی مهم درباره دکوپاژ مو وجود دارد که باید به آن توجه کامل داشت. دکوپاژ یک عمل تکنیکی بوده که به تجربه آرایشگر و جنس موی فرد بستگی دارد. بعضی از موها بدون هیچ دلیلی، سریع و راحت دکوپاژ میشوند، در حالی که بر روی برخی دیگر از موها، فرایند دکوپاژ به سختی صورت می پذیرد. برای اینکه بهترین نتیجه حاصل شود، باید لایه نازکی از مو را با دکوپاژ آزمایش کنید و بعد نتیجه کار را مورد ارزیابی قرار دهید؛ سپس با توجه به پایه مد نظر، یکی از انواع دکوپاژ رنگ مو را مورد استفاده قرار دهید. در مدت مکث دکوپاژ، موها باید تا پایه رنگ مورد نظر روشن شوند؛ به عنوان‌ مثال، چنانچه رنگ انتخابی بلوند تیره است، دکوپاژ باید به همان پایه برسد.

زمان مناسب برای دکوپاژ مو

زمان مناسب برای دکوپاژ مو بستگی به تصمیم هر فرد دارد. دکوپاژ مو، رنگ موها را پاک می ‌کند؛ بنابراین اگر از رنگ مو های خود خسته شده‌ اید یا آن را دوست ندارید، به راحتی می‌ توانید نسبت به پاک کردن آن اقدام نمایید. همچنین بعد از این روش می‌ توانید هر رنگی که می‌ خواهید، برای تزئین موهای خود، انتخاب کنید. از طرفی، روش دکوپاژ عوارض دکلره را نداشته و آسیب کمتری به مو وارد می‌ کند.

مراحل انجام دکوپاژ

مراحل انجام دکوپاژ به شرح زیر است:

  1. پودر دکلره سفید، اکسیدان و شامپو را به مقدار مساوی، با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا ترکیبی یکنواخت به دست آورید.
  2. به وسیله برس رنگ، ترکیبات فوق را روی موها بزنید. سعی کنید که این کار را از ساقه مو آغاز کنید و در نهایت موها را بپوشانید.
  3. مدتی صبر کنید تا شاهد تغییر رنگ موها باشید. البته در این زمان، چند باری موی خود را چک کنید.
  4. پس از آن که تغییر رنگ به حد خاصی رسید، موها را بشویید. توجه داشته باشید که برای از بین بردن رنگ مو، به تکرار چندین مرتبه این پروسه نیاز خواهد بود. به همین دلیل نیازی به طولانی کردن مدت زمان مکث نیست، زیرا در این حالت موها به شدت آسیب خواهند دید.
  5. در انتها نیز، می‌ توانید از تقویت کننده‌ های مناسب، مانند انواع روغن ها استفاده کنید.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، تکنیک دکوپاژ به روش های گوناگونی انجام می پذیرد، و شما می توانید روش مورد علاقه‌تان را بیاموزید. همچنین اگر قصد یادگیری دوره های آرایشگری را دارید، آموزش رنگ و مو در مرکز هستی آکادمی ارائه می شود؛ پس می توانید به این مرکز مراجعه کرده و تکنیک دکوپاژ و رنگ مو را بیاموزید.

سوالات متداول

دکوپاژ مو به چند روش انجام می شود؟

این تکنیک به دو روش انجام می شود؛ دکوپاژ عمیق و دکوپاژ با محلول اسید

آیا دکوپاژ مو آسیب رسان است؟

بله، در صورتی که این عمل به دفعات بر روی مو انجام شود، می تواند آسیب زننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

مقالات

آموزش مش فویلی جلوی سر

در دنیای آرایشگری، فویل ها معمولا برای برجسته کردن موهای مشتری استفاده می شوند. افراد بسیار کمی غیر از هنرمندان مو کاربردهای شگفت انگیز دیگر فویل

مقالات

تکنیک چانک لایت استاد منیر

رنگ کردن مو با تکنیک چانک لایت، جایگزینی برای هایلایت های سنتی تر و ظریف است. چانک لایت که از طریق فرآیندی به دست می‌آید