HASTI-LOGO2

چه زمانی مو به رنگساژ احتیاج دارد؟

اگر تاکنون رنگ مو یا دکلره انجام داده باشید احتمالا می‌ دانید که با گذشت زمان و شستشوی موها، رنگ مو کدر شده و به رنگ زرد مایل می شود. بهترین روش برای بازگرداندن درخشندگی و زیبایی به موهای رنگ شده، استفاده از رنگساژ است. ممکن است این سوال در ذهن شما هم به وجود بیاید که ((چه زمانی مو به رنگساژ احتیاج دارد؟)) بنابراین در ادامه مطلب به بررسی پاسخ این سوال می پردازیم.

رنگساژ مو چه کاربردهایی دارد؟

موهای رنگ شده معمولا پس از 2-3 ماه، درخشندگی و زیبایی اولیه خود را از دست می‌ دهند. رنگساژ ترکیبی از رنگ مو و واریاسیون ضعیف است که با کمی آب ترکیب شده و روی موهای دکلره شده و کدر تاثیر می گذارد. در واقع برای احیا موهای آسیب دیده ناشی از دکلره و بازگرداندن درخشندگی به موها حدود 2 الی 3 ماه پس از رنگ کردن موها، از رنگساژ استفاده می شود. سایر کاربردهای رنگساژ عبارتند از:

  • با استفاده از رنگساژ روی موهای رنگ شده می توانید هاله ای از رنگ و درخشندگی روی موهای خود ایجاد کنید.
  • برای موهای آمبره و بالیاژ شده به منظور تمدید رنگ می‌ توانید از رنگساژ استفاده کنید، زیرا در این حالت فقط ساقه موها باید رنگ شود.
  • برای رفع کدری موهای مش یا رنگ شده استفاده از رنگساژ بهترین گزینه است.
  • تغییر رنگ موی فعلی با رنگساژ امکان پذیر است.

تفاوت رنگساژ با رنگ مو چیست؟

برخی افراد رنگساژ و رنگ مو را یکی می دانند در حالی که رنگ مو فقط با اکسیدان ترکیب می شود اما رنگساژ مخلوطی از رنگ و اکسیدان است که با مقداری آب ترکیب شده است. سایر تفاوت‌ های رنگساژ با رنگ مو به شرح زیر است:

  • مدت زمان لازم برای رنگساژ 10 الی 20 دقیقه است، در حالی که رنگ مو باید حداقل 40 دقیقه روی موها بماند.
  • رنگساژ فقط روی موهای روشن تاثیر می گذارد و برای موهایی که پایه تیره دارند فقط هاله ای از رنگ و درخشندگی ایجاد می کند.
  • در رنگساژ کردن مو می توان کل موها یکباره به مواد آغشته کرد، در حالی که در رنگ مو باید به ترتیب از نوک مو و پشت سر لایه لایه روی موها مواد رنگ گذاشته شود.
  • در نتیجه نهایی رنگساژ مو، هاله ای از رنگی که برای رنگساژ انتخاب می کنید را روی پایه روشن مشاهده می کنید اما در رنگ مو خروجی کار، رنگی کاملا متفاوتی می باشد.
  • رنگساژ کردن را روی موهای مرطوب انجام می دهیم در حالی که برای استفاده از مواد رنگ مو باید موها کاملا خشک باشد.

مراحل درست کردن رنگساژ مو

یکی از اساسی ترین آموزش های لازم برای هنرجویان در حوزه آموزش رنگ و مو، آموزش مراحل رنگساژ کردن مو است. هر چقدر مراحل رنگساژ مو را با دقت بیشتری انجام دهید، نتیجه کار بهتر خواهد بود. برای رنگساژ مو باید متناسب با حجم موها، مقداری از رنگ مو را با مقدار مساوی اکسیدان ترکیب کنید و به اندازه اکسیدان، آب به مخلوط بیفزایید.

مطابق یک قانون کلی، برای موهای کوتاه 3 سانتی متر، موهای متوسط 8 سانتی متر و موهای بلند 15 سانتی متر از رنگ موجود در تیوپ رنگ را داخل کاسه رنگ بریزید و در نهایت متناسب با مقدار رنگ مو، آب و اکسیدان را اضافه کنید.

نحوه رنگساژ کردن مو

پس از درست کردن مخلوط رنگساژ، باید مواد ترکیب شده را مانند شامپو به موها بمالید و به خوبی ماساژ دهید. پس از 10 الی 15 دقیقه موها را چک کنید، اگر به رنگ مورد نظر رسید می توانید مواد رنگساژ را با آب بشویید. پس از انجام رنگساژ باید موهای خود را با شامپوی مخصوص موهای رنگ شده بشویید. همچنین پیشنهاد می کنیم برای افزایش ماندگاری رنگساژ، یک بار در هفته قبل از حمام موهایتان را با روغن زیتون ماساژ دهید.

مزایا و معایب رنگساژ مو

با توجه به این که مواد رنگساژ با آب مخلوط می‌ شود، نسبت به ترکیب رنگ مو ضعیف تر است و در نتیجه آسیب کمتری به موها وارد می کند. از دیگر مزایای رنگساژ می توان به کوتاه بودن زمان رنگساژ کردن اشاره کرد. رنگساژ کردن مو فرآیند پیچیده ای نیست، بنابراین برای افرادی که به تنوع در رنگ مو علاقه دارند می توانند در خانه از ترکیب رنگساژ برای تغییر رنگ موی خود استفاده کنند.

رنگ مو یا هر تکنیک زیبایی مو ممکن است معایبی را به دنبال داشته باشد. از جمله معایب رنگساژ کردن مو می توان به آسیب ساقه موها اشاره کرد، در واقع عدم استفاده از شامپو و ماسک موی مخصوص و مراقبت نکردن از موها باعث آسیب رسیدن به موها می شود. همچنین انجام مکرر رنگساژ باعث از بین بردن اثر کراتین و ریباندینگ می شود.

ماندگاری رنگساژ مو

به طور کلی ماندگاری رنگساژ نسبت به رنگ مو کمتر است، زیرا مواد مورد استفاده برای رنگساژ ضعیف تر از رنگ مو است. به طور کلی برای افزایش ماندگاری رنگساژ توصیه می کنیم از وسایل حرارتی مو مانند سشوار و اتو کمتر استفاده کنید، سه روز پس از رنگساژ کردن مو از شامپو استفاده نکنید، همچنین استفاده از آب داغ برای شستشوی موها باعث از بین رفتن اثر رنگساژ می شود.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، رنگساژ مو برای افرادی که موهای دکلره شده دارند، مناسب است. معمولا با گذشت 2 الی 3 ماه از رنگ مو، درخشندگی موها از بین رفته و رنگ مو رو به زردی می رود. در این شرایط استفاده از تکنیک رنگساژ برای بازگرداندن زیبایی و درخشندگی موها بسیار کاربردی است. اگر به رنگساژ کردن مو و تغییر رنگ مو علاقه مند هستید، نکات فوق را به همراه آموزش رنگ و مو دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

مقالات

آموزش مش فویلی جلوی سر

در دنیای آرایشگری، فویل ها معمولا برای برجسته کردن موهای مشتری استفاده می شوند. افراد بسیار کمی غیر از هنرمندان مو کاربردهای شگفت انگیز دیگر فویل

مقالات

تکنیک چانک لایت استاد منیر

رنگ کردن مو با تکنیک چانک لایت، جایگزینی برای هایلایت های سنتی تر و ظریف است. چانک لایت که از طریق فرآیندی به دست می‌آید