کاشت یا اکستنشن مژه کاربرد آرایشی- زیبایی دارد که برای افزایش طول، پر بودن، ضخامت و فر شدن مژه‌های طبیعی استفاده می‌شود. مژه مصنوعی ممکن است از موی راسو، ابریشم، مواد مصنوعی، انسان یا موی اسب ساخته شود. روش‌های انواع کاشت مژه با نوع چسباندن مژه مصنوعی که با استفاده از چسب‌های ساخته شده از بوتیل سیانواکریلات و اتیل سیانواکریلات روی مژه‌های طبیعی انجام می‌شود، متفاوت خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که کاشت یا پیوند مژه در اصطلاح پزشکی نیز کاربرد داشته و از طریق جراحی برای افراد مژه کاشته می‌شود که این مژه‌ها دائمی و قابلیت رشد دارند. که در این مطلب ما به آن نمی‌پردازیم. در واقع در این مقاله در مورد انواع کاشت مژه، مزایا و معایب آن و همچنین نکات نگهداری بعد از کاشت خواهد بود.

انواع کاشت مژه

کاشت مژه چیست؟

کاشت مژه راهکار آرایشی و زیبایی است که باعث بلندتر و جذاب‌شدن مژه‌ها می‌شود. افرادی که مژه‌های کم‌پشت و کوتاهی دارند می‌توانند با استفاده از مژه‎‌های مصنوعی که از جنس موی اسب، راسو و انسان است، آنها را بلند و پرپشت کنند. مدل‌های کاشت مژه برحسب ماندگاری، جنس و  روش چسباندن تقسیم‌‌بندی می‌شود.  کاشت مژه با توجه به نوع کاشت از 8 هفته تا یک‌سال متفاوت خواهد بود.

انواع مدل‌های کاشت مژه

انواع کاشت مژه، روی ساقه مژه‌های طبیعی بعد از زدن پرایمر، با چسب ساخته شده از بوتیل سیانواکریلات گذاشته می‌شود. اکستنشن مژه نیاز به یک متخصص حرفه‌ای و زمان (2 ساعت) دارد. همچنین با توجه به نوع نگه‌داری بین 2 تا 3 هفته نیازمند ترمیم است.

کاشت مدل تار به تار:

در این مدل کاشت مژه، مژه‌های مصنوعی به صورت تک تک به مژه‌های طبیعی چسبانده می‌شود. به طور معمول بین 60 تا 80 مژه مصنوعی روی ساقه مژه قرار می‌گیرد.  این مدل کاشت نسبت به انواع کاشت مژه‌های دیگر دوام بیشتری برخوردار بوده که بین 4 تا 6 هفته است. به این روش کاشت به مدل نچرال (طبیعی) نیز می‌گویند.

خواندن  چگونه موهایمان را در خانه دکلره کنیم؟

کاشت مدل کلاسیک:

از دیگر انواع کاشت مژه مدل کلاسیک بوده که با توجه به تعداد تار مژه طبیعی فرد، انجام می‌شود. در این روش یک عدد مژه مصنوعی در کنار هر مژه طبیعی کاشته می‌شود. نوع کاشت در مدل کلاسیک بسیار کم و مژه‌های مصنوعی از جنس ضخیم هستند.

کاشت مدل نامرئی:

در این مدل کاشت، مژه‌های مصنوعی از جنس ابریشم در دسته‌های 4 تا 7 تایی به هم چسبانده  و سپس روی تار مژه قرار می‌گیرند. کاشت نامرئی یکی از طبیعی‌ و سبک‌ترین انواع کاشت مژه است.

کاشت مدل والیوم (سه بعدی):

در این روش روی هر تار از مژه‌های طبیعی 2 تا 5 مژه از جنس ابریشم نازک و سبک چسبانده می‌شود. البته این تعداد براساس تحمل و ضخامت مژه‌های طبیعی کم و زیاد می‌شود. یکی دیگر از انواع کاشت مژه سبک و بادوام را می‌توان کاشت مدل والیوم عنوان کرد.

انواع کاشت مژه

کاشت مدل مگاوالیوم (چند بعدی):

مگاوالیوم یکی دیگر از انواع کاشت مژه است که با توجه به ضخامت و قدرت تحمل مژه طبیعی کاشت انجام می‌شود که به طور معمول بین 7 تا 12 مژه ابریشمی مصنوعی می‌چسبانند.

کاشت مدل اسپایکی:

کاشت مدل اسپایکی یکی از  انواع کاشت مژه ترکیبی بوده که شامل کلاسیک، والیوم و مگاوالیوم است که مژه با حالت چشم فرد کاشه می‌شود تا معایب آن برطرف شود. در این روش نباید سایز مژه مصنوعی بیشتر از مژه‌های طبیعی باشد.

کاشت مدل میکس:

کاشت مدل میکس را می‌توان تلفیقی از انواع کاشت مژه و سایزهای مختلف دانست. در این نوع کاشت انواع سایز مژه (کوتاه، متوسط، بلند) در سراسر چشم به صورت شلوغ چسبانده می‌شوند. این نوع کاشت برای افرادی که مژه‌های کم‌پشت و کوتاه دارند، مناسب نیست.

خواندن  برترین برندهای رنگ مو در دنیا

کاشت مدل عروسکی:

این مدل کاشت براساس چشم افراد و در چشم‌های رو به پایین استفاده می‌شود. مدل عروسکی برای افرادی که چشمان گرد و رو به جلو دارند، مناسب نخواهد بود. در این روش کاشت مژه‌های مصنوعی در سایز بلند بیشتر در وسط چشم چسبانده می‌شوند تا چشم‌ها را بزرگتر نشان دهند. برای افرادی که چشمان گرد و رو به جلو دارد این کاشت مناسب نیست.

کاشت مدل گربه‌ای:

کاشت مدل گربه یکی دیگر از انواع کاشت مژه رایج بوده که برای افرادی که چشمان رو به پایین دارد مناسب نخواهد بود. در این مدل کاشت، مژه‌های مصنوعی در اندازه بلند در سمت بیرونی چشم چسبانده می‌شوند، تا شکلی کشیده به چشم‌ها بدهند.

مزایا کاشت مژه

به خاطر داشته باشید اگر کاشت مژه توسط یک فرد حرفه‌ای و مکان استریل شده انجام گیرد، می‌تواند فواید زیادی بر روی چهره‌ داشته باشد و همچنین باید انواع کاشت مژه را با توجه به نوع چشم خود انتخاب کنید، تا تاثیر آن را در چهره‌تان ببینید. فواید کاشت مژه عبارتند از:

–  داشتن مژه‌های خوش حالت، خوش فرم و یک‌دست

– جوان‌تر شدن صورت

– برطرف کردن خستگی و عبوسی چشم‌ها

– رهایی از آرایش غلیط

– ماندگاری طولانی با هزینه مقرون به صرفه

معایب کاشت مژه

کاشت مژه‌های مصنوعی اگر از طرف یک فرد حرفه‌ای و با وسایل استریل شده، انجام نگیرد می‌تواند مشکل‌ساز شوند. مژه‌های مصنوعی می‌توانند باعث آلودگی و رشد باکتری شده و در نتیجه تحریک و عفونت چشم را به همراه داشته باشند.

این اتفاق ممکن در همه مدل‌های کاشت مژه و برای بسیاری از افراد رخ دهد، حتی افراد مشهور در سراسر دنیا.    ژانت ایوانوویچ نویسنده کتاب “یک پُک”، در باره‌ کاشت مژه در وبلاگ خود نوشته است: بعد از آن‌که مژه‌های مصنوعی را قرار دادم به دلیل واکنش آلرژیک به چسب چشمانم ورم کرد.

خواندن  رنگ موی سال ۲۰۲۱ چه رنگی است؟

به خاطر داشته باشید که هیچ‌ کدام از انواع کاشت مژه به هیچ‌وجه باعث ریزش و از بین رفتن مژه طبیعی نخواهد شد. مگر این‌که برداشتن مژه‌های موقت به درستی انجام نگیرد.

انواع کاشت مژه

نکات مهم بعد از کاشت مژه

پس از کاشت مژه باید برخی نکات را رعایت را به جهت ماندگاری و سلامت رعایت کنید که عبارتند از:

– تا زمانی‌که چسب‌ به خوبی خشک نشده (معمولا 24 ساعت) نباید شنا و حمام کنید یا صورت‌تان را بشویید.

– بعد از خواب و حمام مژه‌ها را با برس مخصوص مرتب کنید.

– قبل از خواب مژه‌ها را با شامپو بچه بشویید.

– از ریمل و فر مژه استفاده نکنید.

– سونا نروید و صورت را با آب داغ نشویید.

– هرگز مژه‌های کاشته شده را نمالید، نخارانید، نکشید و دست‌کاری نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *