HASTI-LOGO2
ترکیب رنگ مو

اصولی و کاربردی ترکیب رنگ مو را یاد بگیرید

ترکیب کردن رنگ مو و اکسیدان، به همین سادگی! این تعریفی است که افراد زیادی نسبت رنگ کردن مو داشته و با این تفکر ترجیح می‌دهند که خودشان موهای‌شان را رنگ کنند. اما در بیشتر مواقع به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند. هدف ما تائید یا رد کردن رنگ کردن مو در خانه نیست، بلکه ما قصد داریم در مورد آموزش رنگ مو صحبت کنیم، کاری که به طور یقین نیاز به دقت و اطلاع داشتن از نوع و مقدار اکسیدان، پایه رنگ و زمان گذاشتن مواد روی موها دارد. به همین خاطر قصد داریم در این مطلب به تمام نکات مهم و کاربردی که در ترکیب رنگ مو بسیار تاثیرگذار است، بپردازیم.

ترکیب رنگ مو

چرا رنگ مو دلخواه را به دست نمی‌آورید؟

همان‌طور که گفتیم عدم آموزش در ترکیب رنگ گزینه‌ای است که باعث می‌شود افراد نتوانند به نتیجه دلخواه خود برسند. رنگ کردن مو در خانه، به هر علتی نیاز به دانستن نوع اکسیدان، فرمولاسیون رنگ، نحوه ترکیب کردن و زمان گذاشتن روی مو دارد. در حقیقت رنگ کردن مو با فرمول ساده ریختن رنگ مو و اکسیدان در یک ظرف، در بیشتر مواقع جوابگو نیازتان نخواهد بود. برای این‌که بتوانید رنگ مو دلخواه خود را به دست بیاورید، بسیار مهم است بدانید:

– چه مدل اکسیدان استفاده کنید.

– غلظت و مقدار ترکیب رنگ مو با اکسیدان را بدانید.

– اکسیدان را متناسب با میزان درجه رنگ مو (روشن یا تیره) انتخاب کنید.

اکسیدان‌های موجود در بازار را بشناسید

به دلیل این‌که پودر دکلره و رنگ‌ها قلیایی هستند و به راحتی وارد کورتکس مو نمی‌شوند، باید یک محیط اسیدی برای تغییر رنگ موها به وجود بیاورید. این همان دلیلی است که در ترکیب رنگ مو باید از اکسیدان استفاده می‌شود. اکسیدان‌ها که به شکل مایع و در 4 نوع در بازار موجود هستند که عبارتند از:

اکسیدان نیم؛

این اکسیدان که به 10 یا 3 درصد نیز معروف است. ضعیف‌ترین نوع اکسیدان بوده که جهت هایلایت، رنگ‌ساژ و ثبات تیرگی رنگ مو به کار می‌رود. این نوع اکسیدان اگر برای موهای پایه تیره استفاده شود باعث تیرگی بیشتر رنگ مو خواهد شد.

اکسیدان یک؛

اکسیدان 6 درصد یا 10، جهت پوشانندن موهای سفید، دکلره‌های ضعیف به خصوص برای کاهش سوختگی مش مو در فویل، رنگ کردن ریشه مو و ابرو، رنگ کردن مدل آمبره و سامبره و رنگ با پایه 3 و 4 کاربرد دارد.

اکسیدان دو؛

این نوع اکسیدان که برای روشن شدن پایه مو و همچنین رنگ‌های با پایه متوسط تا بلوند کاربرد دارد، به اکسیدان 9 درصد یا 30 نیز شناخته می‌شود. اگر قصد دارید موهایتان را در خانه روشن کنید بهتر است از این نوع اکسیدان استفاده کنید.

ترکیب رنگ مو

اکسیدان سه؛

این اکسیدان که با نام 12 درصد یا 40 شناخته می‌شود برای دکلره قوی، روشن شدن ریشه مو برای پایه رنگ‌ها 7 به بالا کاربرد دارد. اکسیدان 12درصد به دلیل قدرت و سرعت بالایی که در روشن کردن مو دارد، بهتر است که توسط آرایشگرهای حرفه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه ترکیب رنگ مو با اکسیدان

نسبت ترکیب دکلره با اکسیدان:

به طور معمول به ازای هر سه پیمانه دکلره باید 150 الی 200 میلی‌لیتر اکسیدان استفاده شود. همچنین میزان ترکیب اکسیدان با دکوکرم (دکلره ضعیف) باید 2 به 1 باشد یعنی 100 میلی‌لیتر دکوکوم + 200 میلی‌لیتر اکسیدان.

نسبت ترکیب رنگ مو با اکسیدان:

برای ترکیب رنگ مو با اکسیدان به طور معمول برای تمام رنگ‌ موها، یک و نیم به یک است (5/1+1). یعنی به ازای 200 میلی‌لیتر رنگ باید 250 میلی‌لیتر اکسیدان بریزید.

رنگساژ (نسبت ترکیب رنگ مو با اکسیدان):

اکسیدان مناسب برای رنگساژ 3 و 6 درصد بوده و فرمول ترکیب رنگ مو با اکسیدان 3 به یک است. یعنی به ازای 300 میلی‌لیتر رنگ باید 100 میلی‌لیتر اکسیدان بریزید.

نکات کاربردی و مهم برای ترکیب رنگ مو با اکسیدان

میزان اکسیدان برای رنگ کردن موی طبیعی برای اولین بار، باید به میزان درج شده در جلد رنگ مو باشد.

همیشه برای موهایی روشن از اکسیدان 3 و 6 درصد استفاده کنید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، نوع و میزان اکسیدان در ترکیب رنگ مو بسیار مهم است. اگر اکسیدان را کم بریزید، کوتیکول (خارجی‎‌ترین بخش ساقه مو) مو به اندازه کافی باز نخواهد شد و موها رنگ نخواهد گرفت.

همچنین اگر اکسیدان را زیادتر  از حد بریزید، موهایتان روشن می‌شود اما رنگ مو به اندازه کافی در بافت مو نفوذ نمی‌کند و ماندگاری کمی خواهد شد.

هر چقدر ضخامت مو بیشتر باشد، باید از اکسیدان بالاتر استفاده کنید.

روش ترکیب رنگ مو و اکسیدان در رنگ‌های تلفیقی

اگر به دنبال رنگ خاصی هستید که در بازار موجود نیست یا جزوء دسته رنگ‌های ترکیبی ا دارد باید چند رنگ مو را با هم مخلوط کنید.

به خاطر داشته باشید که هرگز بیشتر از دو یا سه رنگ را با هم ترکیب نکنید. این کار باعث از بین رفتن ثبات رنگ، تداخل تن‌های رنگساز و بی‌نظمی رنگی خواهد شد.

به طور معمول برای این‌که یک ترکیب رنگ مو جذاب و مناسب داشته باشید سعی کنید انتخاب رنگ‌ موهای تلفیقی را بر پایه رنگ‌های مکمل انجام گیرد، زیرا رنگ‌های متضاد خیلی خوب با هم ترکیب نمی‌شوند و رنگ جذابی به دست نمی‌آید.. همچنین به خاطر داشته باشید که همیشه یک مدل مارک رنگ مو را با هم ترکیب کنید.  زیرا فرمول‌های زمانی هر مارک متفاوت هستند.

برخی از آرایشگران حرفه‌ای از ترکیب یک یا دو مارک متفاوت استفاده می‌کنند، علت این است که با بررسی بروشور رنگ مو، متوجه یکسان بودن فرمول‌های زمانی و ترکیبی آن می‌شوند.

به خاطر داشته باشید ترکیب رنگ مو، تلفیقی، یعنی مقدار و نوع رنگ موها را یادداشت کنید، زیرا اگر بخواهید همین رنگ را برای ریشه استفاده کنید، ندانستن ترکیب اولیه باعث مشکل می‌شود.

ترکیب رنگ مو

همیشه سعی کنید 2 رنگ اصلی را با یک رنگ فرعی و با مقدار 5/1 میلی‌لیتر اکسیدان ترکیب کنید.

به عنوان مثال برای به دست آوردن رنگ موی مرجانی، 30 میلی‌لیتر رنگ موی مسی را با 10 میلی‌لیتر رنگ موی طلایی و  1 سانت واریاسیون قرمز همراه با 20 میلی‌لیتر اکسیدان 12 درصد به خوبی مخلوط کنید.

نکات کلیدی برای رنگ مو

– قبل از شروع به رنگ کردن، موهای خود را شانه کنید و آن‌ها را مرتب تقسیم کنید.

– تقسیم کردن مو شاید بی‌اهمیت به نظر برسد اما در نتیجه پایانی کار به شدت تاثیرگذار است.

– همیشه رنگ مو را روی موهای خشک و شسته نشده قرار دهید.

– برای رنگ کردن مو از پشت سر شروع کنید، اما اگر میزان موهای سفید جلوی سر زیاد است ابتدا آن‌ها پوشش دهید.

– به خاطر بسپارید غلظت درست در ترکیب رنگ مو بسیار تاثیر دارد. همیشه دقت کنید که مواد مخلوط شده نه خیلی سفت باشد نه خیلی شل، اصطلاحا مانند غلظت ماست کیسه‌ای مناسب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

مقالات

آموزش مش فویلی جلوی سر

در دنیای آرایشگری، فویل ها معمولا برای برجسته کردن موهای مشتری استفاده می شوند. افراد بسیار کمی غیر از هنرمندان مو کاربردهای شگفت انگیز دیگر فویل

مقالات

تکنیک چانک لایت استاد منیر

رنگ کردن مو با تکنیک چانک لایت، جایگزینی برای هایلایت های سنتی تر و ظریف است. چانک لایت که از طریق فرآیندی به دست می‌آید